علائم اختلال یادگیری

اختلال یادگیری در کودکان


در مقاله قبلی نهال تیم درباره چیستی اختلال یادگیری صحبت کردیم .در مطلب امروز میخواهیم درباره علائم اختلال یادگیری در کودکان بگوییم . شما هم حتما با کودکان دچار ناتوانی های یادگیری و آموزشی در اطراف خود برخورد داشته اید و حتما از رنجی که این بچه ها میکشند و مصائب اموزش به این فرزندان آگاه هستید . پس از بررسی علامت های اختلال فراگیری درس , به بررسی علائم اختلال نوشتاری خواهیم پرداخت و سپس علائم اختلال یادگیری ریاضی را با بررسی نمونه های عینی ادامه می دهیم و در انتها با چند ویدیو و صوت از جلسات کودکان با اختلال یادگیری خواندن این مقاله را به پایان خواهیم برد . 

این مطلب بسیار برای شما مفید خواهد بود .مطمئن هستیم !

بیشتر بخوانید : اختلال یادگیری چیست ؟

نمونه نارسانویسی

علائم اختلال یادگیری چیست ؟

 

ما به ساعت ها وقت برای بحث پیرامون علائم اختلال یادگیری نیاز داریم .در این مقاله تلاش میکنیم به اهم علامت های ناتوانی های یادگیری در کودکان بپردازیم و در پایان شما قادر خواهید بود این اختلال را با اختلالاتی همچون اختلال بیش فعالی و نقص توجه (ADHD) تشخیص دهید و به یک بینش نسبی نسبت به علائم اختلال یادگیری در کودکان برسید.

بیشتر بخوانید : علت اختلال بیش فعالی و نقص توجه چیست ؟

اختلالات چهارگانه یادگیری ویژه :

 میتوانیم این مشکل را 4 حیطه اصلی تقسیم کنیم

  1. اختلال یادگیری خواندن یا نارسا خوانی 
  2. اختلال یادگیری نوشتن یا نارسانویسی 
  3. اختلال یادگیری ریاضی یا دیس کلکولیا 
  4. اختلال یادگیری تعریف نشده

نارساخوانی در کودکان مدرسه رو :

کودکان نارساخوان ضعف در خواندن دارند .با علائمی همچون :

علائم ناتوانی در هجی کردن , ضعف در شناخت نویسه ها و چسباندن هجاها به هم , ناتوانی در شناسایی علائم نوشتاری , کند خوانی و غلط خوانی از مشکلات نارسا خوانی است

ما بچه های با مشکل نارسانویسی, بیشتر ناتوانی یا ضعف عمده در نوشتن دیکته داریم . در نوشتن صداها و حروف چالش داریم . کند نویس و کژ نویس هستیم . دست خط خوبی نداریم .وارونه , درشت یا ریز می نویسیم. 

دانش اموزانی که اختلال ریاضی داریم عموما با مشکلاتی در درک مفهوم عدد و شمارش دست و پنجه نرم میکنیم. ترتیب و توالی ارقام برایمان سخت است. محاسبه پریشی و مشکل در فهم علائم همچون جمع و تفریق و مساوی و کوچکتر و بزرگتری را داریم

علائم فوق را میتوانید در یک , دو یا هر سه مذکور در ما بینید

علائم اختلال یادگیری نوشتاری
علائم اختلال یادگیری نوشتاری

نشانه های مشکلات یادگیری :

در این بخش میخواهیم شرایط یک کودک با علائم اختلال یادگیری ویژه را از زبان خودش بگوییم . اینطور شاید برای ما و شما درک احساسات این بچه ها راحتتر باشد.اگر میخواهید بدانید علائم اختلال یادگیری چیست ادامه مطلب را بخوانید

علامت اختلال یادگیری نوشتاری :

کودکی دارای علائم اختلال یادگیری نوشتاری هستم .همانطور که میبینید .اغلب مشکل کند نویسی , ضعف در به یادآوری فرم نوشتن حروف , اتصال واج نویسه ها بهم دارم .من گاهی وارونه نویسی دارم. به نقطه گذاری ها , علائم نگارشی توجه نمیکنم.حواسپرت هستم. کلمات را جا می اندازم و مهارت های ترسیمی ضعیفی دارم . 

بارها دیده اید در هنگام نوشتن به شدت به زحمت می افتم .تصور کنید در این شرایط انگیزه ای برای درس خواندن دارم؟ و همه ما همواره در این مواقع از مشق نویسی طفره میرویم . ما بچه های نارسانویس همیشه نمرات پایینی در درس دیکته می آوریم .در بعضی میبینیم موارد  حتی در کپی کردن یا رونویسی هم مشکلات عمده داریم .

دیکته کودک با ضعف یادگیری :

نمونه اختلال یادگیری نوشتاری
نمونه دیکته و ریاضی
دیکته و ریاضی کودک اختلال یادگیری
علایم اختلال یادگیری ریاضی

علائم اختلال یادگیری ریاضی :

دانش اموزی با علائم اختلال یادگیری ریاضی هستم .بیشتر اوقات مسئله ی عمده ای با اعداد دارم .در فهم ترتیب عددها و بزرگتر و کوچکتر مشکل دارم. چالش عمده در شمارش ترتیبی و برعکس شماری شناسایی دارم . مثلا وقتی میگویید از یک تا ده بشمار اغلب عدد ها را جا می اندازم . بویژه در عدد های هفت و هشت به مشکل برمیخورم . اغلب در ادراک مسائل و دقت در علائم مثل جمع و منها اشتباه میکنم . مثلا مشاهده میکنیددر هنگام محاسبه به جای جمع , تفریق میکنم. جای تعجبی ندارد که نمرات ریاضی خوبی نمیگیرم . شما والدین و اموزگاران هم همیشه از این مسئله ناخرسند هستید. زنگ های ریاضی برایم کابوس وار سپری میشوند . من اختلال یادگیری ریاضی دارم. بسیار خسته هستم و دیگر مدرسه نمیروم !

نمونه اختلال یادگیری ریاضی
مشکل در درک مفهوم جمع
نمونه درمان اختلال ریاضی
درمان اختلال ریاضی
علائم اختلال یادگیری خواندن
علائم نارساخوانی

علائم اختلال یادگیری خواندن :

من علائمی از نارساخوانی را از خود نشان میدهم. مثل : من ضعف عمده در هجی کردن دارم . کند خوانی شدیدی دارم . من نمیدانم ,چه خوانده ام . به نقطه گذاری ها توجه نمیکنم . اغلب حروف را اشتباه میخوانم . مثلا به جای حرف ب , ن میخوانم . مشکل بعدی من در اتصال واج نویسه به هم است . صدا به صدا میخوانم , اما نمیتوانم این حروف را بهم متصل کنم .مثلا من میتوان بخوانم : کِ شا ور زی اما نمیتوانم بفهمم کلمه ای که خوانده ام کشاورزی بوده است ! میبینید اوضاع چقدر خراب است!,

من, علائم اختلال یادگیری خواندن را دارم. عموما در کلاس درس مسخره میشوم. اعتماد به نفس ضعیفی دارم . همیشه از موقعیت هایی که از من میخواهید تا درسی را بخوانم فراری هستم . من علی رغم داشتن هوش طبیعی ممکن است به راحتی برچسب هایی مانند خنگ , تنبل و یا بی انگیزه بخورم.

املا و ریاضی کودک کلاس دوم :

دیکته کودک کلاس دوم
نمونه دیکته کودک پایه دومی با اختلال یادگیری شدید

نشانه های ناتوانی یادگیری تعریف نشده یا NOS :

مدلی کودک با اختلال یادگیری هستم که حتی تعریفم نکرده اند . اما همچنان مشکلات تحصیلی و یادگیری دارم. من با کودکان دارای علائم اختلال یادگیری دسته بندی میشوم. ما حتی دانشمندان را حیران خود کرده ایم . هر چند در ویرایش پنج کتاب تشخیصی و اماری اختلالات روانپزشکی هر 4 حوزه ای که در این مقاله به انها اشاره کردم در زیر چتر اختلال یادگیری ویژه دسته بندی میشوند اما واقعیت این است که ما همچنان هستیم . حالا شرایط را درک میکنید؟

چرا نشانگان اختلال یادگیری در کودکان مهم است ؟

علت این همه صحبت درباره علائم اختلال یادگیری چه بود؟

اگر نشانه های ضعف در یادگیری را بدانیم , آن وقت اولین گام در تشخیص را محکم برمیداریم . چنانچه به درستی علائم را بدانیم میتوانیم هر چه زودتر به فرزندمان کمک کنیم .با درمان بهنگام این اختلال میتوانیم , از بروز مشکلات بعدی از جمله کاهش اعتماد به نفس و تمسخر همسالان و تنفر از مدرسه رفتن جلوگیری کنیم . 

درمان اختلال یادگیری در کلینیک نهال من : 

به جرات میتوانیم بگوییم مرکز توانبخشی نهال من یکی از بهترین گزینه های درمان اختلال یادگیری در کشور میباشد . صدها مورد درمان موفق در طی سالیان گذشته شاهدی بر این مدعا است . ما با داشتن تیمی از متخصصین خبره در این عرصه میتوانیم بهترین خدمات ممکن را به شما خانواده های محترم ارائه نماییم.

کلام پایانی :

در انتها به شما پیشنهاد میکنیم اگر کودکی دارید که مشکوک به اختلال یادگیری است و علائم آن را از خود نشان میدهد بی درنگ میتوانید از هر نقطه کشور بصورت انلاین و در شهر جدید پردیس و تهران بصورت حضوری از خدمات درمان تخصصی اختلال یادگیری تیم توانبخشی نهال استفاده کنید . 

چتانچه این مقاله برای شما مفید بود میتوانید با ارسال لینک آن به دیگران در افزایش اگاهی میان والدین دانش اموزان مدرسه گامی موثر برداشته باشید

راه های ارتباطی جهت دریافت نوبت انلاین و حضوری :

شماره های تماس : 09100704227 – 02176270457 – نوبت گیری انلاین

نمونه بهبود در روانخوانی پس از سه جلسه در میانه درمان

کانال اپارات نهال تیم : www.aparat.com/nahalteam.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *